49. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kurs  Birincisi

PAYLAŞ
Gazete Acil -

49. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu 13 – 14 Mayıs 2017 Trabzon Genel Bir Değerlendirme

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) ile Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER)'in birlikte, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sahil Tesisleri TRABZON’da düzenlediği 49. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu 59 kişilik bir katılım ve 14 kişilik eğitmen kadrosu ile 13 / 14 Mayıs 2017 tarihinde yapıldı.

49. İKYD’ye  ağırlıklı Trabzon ilimiz olmak üzere Erzurum, Kahramanmaraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Sivas, Artvin, Ağrı, Yozgat, Mardin ve Rize illerimizden  Pratisyenler, Paramedikler, Hemşireler,ATT’ler,  Acil Tıp Uzmanları, Acil Tıp Asistanları, Öğretim Görevlileri , Aile Hekimleri, İşyeri Hekimleri katıldı.

Kursun birinci günü 13 Mayıs 2017 sabah 08.30 da Kurs Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR’ın açılış konuşması ile başladı.

Açılış konuşmasından sonra ön test yapıldı, ardından bilimsel program başladı.

Temel Yaşam desteği Teorik ve Pratik eğitimi, Hava yolu kontrolü, Kardiyak Protokollerin gözden geçirilmesi ve 2015 KPR / AKB Kılavuz yenilikleri, Yeniden canlandırmada özel durumlar ( İnmede, donmada gebelikte) kardiyak arrest, Kardiyovasküler Farmakoloji, Travmada ve Toksikolojik acillerde kardiyak arrest konuları anlatıldı. Öğleden sonra maket başı pratik eğitimleri akşam saat 18.30’a kadar sürdü.

İkinci gün bilimsel programa devam edildi. Öğleden sonra ise kursiyerler , Hava yolu Entübasyon, Senaryolar, Dinamik Disritmi, Ritim Tanıma gibi uygulama odalarında sınava girdiler. En sonunda da Post test ile kurs tamamlanmış oldu.

Ayrıca bu kursda Eğitici Eğitimi kursu da verildi. 14 kişinin kayıt yaptırdığı Eğitici Eğitimi kursunda, kursiyerler etkili sunumları ile hocalardan geçer not aldılar. Herkes başarılı oldu.

Saat 19.00’a kadar süren kapanış töreninde ise önce eğitmenlere teşekkür belgeleri takdim edildi, ardından kursun ilk üç sırada bitiren kursiyerlere belgeleri takdim edildi. Ardından da tüm katılımcılara belgeleri törenle verildi.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Başar CANDER’e

Kurs Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR’a ve ağıda isimleri yazılı eğitmenlerimize teşekkürler

Prof. Dr. Bülent ERDUR

Prof. Dr. Cihan ÖREM

Yrd. Doç. Dr. Özlem BİLİR

Yrd. Doç. Dr. Gökhan ERSUNAN

Yrd. Doç. Dr. Özgür TATLI

Yrd. Doç. Dr. Mürsel ŞAHİN

Yrd. Doç. Dr. Atakan YILMAZ

Uzm. Dr. Ahmet DEMİR

Uzm. Dr. Yasin BİLGİN

Uzm. Dr. Fatih Mehmet SARI

Uzm. Dr. Abdullah Osman KOÇAK

Uzm. Dr. Göksu AFACAN

Uzm. Dr. Aykut UYANIK

Kurs Birincisi

Dr. İbrahim Özlü

Kurs İkincisi

Dr. Muhammed Zübeyir Köse

Kurs Üçüncüsü

İbrahim Ağaoğlu

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN