59. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu ( İKYD ) Kocaeli genel bir değerlendirme.

59. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu ( İKYD ) Kocaeli genel bir değerlendirme.

PAYLAŞ

59. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu ( İKYD ) , 02 - 03 Ekim  2021  tarihinde  Gebze / Kocaeli'deki Anadolu Sağlık Merkezi'nin özel daveti ile   15 kişilik eğitmen grubu ve sadece bu kurumda çalışan, çeşitli uzmanlık branşlarından hekimler ile hemşirelerin  katıldığı 37 kursiyerin katılımıyla başarıyla gerçekleşti.

İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursları (İKYD), devam zorunluluğu olan, iki günlük hem teorik, hem de maket başı pratik eğitimleri olan ve kursun sonunda yapılan sınavda, sadece başarılı olanlara sertifika verilen bir programdır.  İleri Kardiyak Yaşam Desteği (İKYD) kursunda, temel yaşam desteği uygulamaları, ritm tanıma, hava yolu uygulamaları, EKG değerlendirme, laringoskop, otomatik eksternal  defibrilatör uygulamaları, senaryolarla uygulamalar yapılmıştır.    

Kursun birinci günü, Kurs Öncesi Değerlendirme Testi yapıldı, sonrasında Temel Yaşam Desteği (teorik eğitim, pratik eğitim),  Havayolu, İleri Kardiyak Yaşam Desteği ve Yenilikler,  Kardiyovasküler Farmakoloji, Myokard Enfarktüsü,  Disritmiler, ölümcül disritmiler ve elektriksel tedavileri ve uygulamalı eğitimlerimiz yapıldı.

Kursun İkinci gününde Yeniden canlandırmada özel durumlar 4 konu başlığı altında anlatıldı. Bunlar Gebelik ,Travma, Astım, Toksikolojik aciller,  anaflaksi ,boğulma, Donma, Elektrik ve Yıldırım çarpmasında resusitasyondu. Ek olarak Acilde trombolitik kullanımı hakkında bilgi verildi.

Son olarak da Resüsitasyonun etik ve yasal yönü anlatıldı. Daha sonra kursiyerler tek tek uygulama odalarına alınarak sınava tabi tutuldular.  Kurs sonrası son değerlendirme testi uygulandı. Yapılan hesaplamalar sonucunda belli bir baraj puanının üstünde not alanlara başarı belgeleri, altında kalanlara ise katılım belgeleri basılarak törenle takdim edildi.

Ardından sertifika töreni ve kapanışa geçildi. 

Önce aşağıda isimleri yazılı kurs eğitmenlerimize teşekkür  belgeleri takdim edildi.

Prof. Dr. Başar CANDER, Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR, Prof. Dr. Mehmet GÜL, Prof. Dr. Behçet  AL, Doç. Dr. Özlem BİLİR, Doç. Dr. Abuzer COŞKUN, Doç. Dr. Abdullah Osman KOÇAK, Dr. Öğretim Üyesi Gökhan ERSUNAN, Dr. Öğretim Üyesi Esra KARAMAN FİDAN, Uzm. Dr. Alev ECEVİZ, Uzm. Dr. Sema AYTEN, Dr. İsmail ATAŞ 

Son olarak da kursiyerlerimize belgeleri sahnede takdim edildi.

59. İleri Kardiyak Yaşam Desteği Kursu (İKYD)  gerçekleştirilmesinde başta Acil Tıp Uzmanlar Derneği (ATUDER) Başkanı  Prof. Dr. Başar CANDER olmak üzere ATUDER Başkan Yardımcısı ve kurs direktörümüz  Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR'a, tüm eğitmenlerimize, kursun başından sonuna kadar bizlere mükemmel bir ev sahipliği sunan Anadolu Sağlık Merkezinin değerli yöneticilerine  ve personeline teşekkür ederiz.

Fotoğraf Albümüne bakmak için tıklayınız

Kursumuzu ilk üç sırada bitirenler

1. Uzm. Dr. Tamer AKSOY ( Anestezi ve Reanimasyon )  Anadolu Sağlık Merkezi Gebze Kocaeli

2. Dr. Damlanur KUCUR (Pratisyen Hekim ) Anadolu Sağlık Merkezi Gebze Kocaeli

3. Uzm. Dr. Nermina ALAGİÇ (Kardiyoloji) Anadolu Sağlık Merkezi Gebze Kocaeli

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN