RTÜK, hekimin tehdit edildiği dizideki bu sahneye rekor ceza verdi!

Cesur Yürek dizisindeki sağlıkta şiddet görüntüleri için kanala 711 bin TLidari para cezası verdi

PAYLAŞ
Gazete Acil -

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Show TV’de yayımlanan Cesur Yürek dizisindeki sağlıkta şiddet görüntüleri için kanala 711 bin TLidari para cezası verdi

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), Show TV’de yayımlanan Cesur Yürek adlı dizinin bir bölümünde, acil bir ameliyat esnasında hekimlerin silahla tehdit edildiği, hakaret edildiği, darp edildiği ve küçük düşürüldüğü sahneyle ilgili şikayetini değerlendiren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kanala 711.834,00 TL. idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.


'Cesur Yürek' dizisinde sağlıkçılara şiddet skandalı


Dizinin şikayete konu bölümünü değerlendiren RTÜK, söz konusu sahnelerde “yaygın şiddet kullanımı” bulunduğu tespitini yaptı.

Sağlıkta şiddete hayır twiti atmışlardı.

Dizi yapımcıları dizinin fragmanından sonra Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından uyarılmış ancak sağlıkta şiddet sahneleri yayınlanmıştı. Dizinin twitter adresinde ise Sağlıkta Şiddete Hayır denmiş ve tekrar bölümlerde ilgili bölüm yayından kaldırılmıştı.

RTÜK’ün kararında, “dizide olağan bir şiddet durumunun yanı sıra şiddetin bir çözüm aracı olarak da sunulduğu, öyle ki pek çok doktorun almış oldukları bunca yıllık eğitimlerine rağmen hastayı kurtaramadığı, buna karşın silah zoruyla insanları korkutarak İskender isimli karakterin yaptığı müdahalelerle hastanın hayata döndüğü, bu açıdan şiddetin kanıksandığı dizide şiddetin bir çözüm aracı olmanın yanı sıra mafya eliyle de yüceltildiği” belirtilerek,  medya hizmet sağlayıcıları tarafından ekrana getirilen yayınlarla bu türden şiddete meşruiyet kazandırılmasının kamusal sorumluluk anlayışı ile bağdaşmayacağı vurgulandı.


Cesur ve Güzel'den anlamlı cümle: Sağlıkta Şiddet Olmaz!


RTÜK, bu gerekçeyle 6112 sayılı Radyo ve Televizyonları Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ş) bendinde yer alan “Şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz" hükmünün ihlal edildiği görüşüne vardı.

Aynı yasanın 32. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenen “ ihlalin ağırlığı ve yayının ortamı ve alanı göz önünde bulundurularak, ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine kadar idarî para cezası verilir” hükmü uyarınca; ihlalin tespit edildiği tarih itibariyle kuruluşun Kasım 2016 ayına ait ticari iletişim gelir beyanının 35.591.691,59 Türk Lirası olduğunu değerlendiren RTÜK, yüzde iki oranına denk düşen 711.834,00 TL. idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verdi.

Kaynak: Medimagazin http://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-rtuk-hekimin-tehdit-edildigi-dizideki-bu-sahneye-rekor-ceza-verdi-11-681-72946.html

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN